اجرای صفر تا صد گودبرداری به روش نیلینگ یا میخکوبی + تصاویر کارگاهی

نیلینگ

نیلینگ یا میخکوبی یکی از روش‌هایی است که می‌توان از آن به عنوان سازه نگهبان برای جلوگیری از ریزش دیواره‌ی گودبرداری استفاده کرد. این روش خلاقانه، ابداع مهندسین استرالیایی بود که در حدود دهه ۶۰ میلادی جهت پایدارسازی جدار تونل از آن بهره بردند. در این مطلب از وبگاه تخصصی ناب سیویل به صورت کاملا مفید، مختصر و کاربردی، به کمک تصاویر کارگاهی، اجرای صفر تا صد گودبرداری به روش نیلینگ یا میخکوبی را خواهیم دید و سپس ویدئویی برای درک بهتر آن ارائه خواهیم داد.

در پایدارسازی گود به روش نیلینگ نسبت به پایدارسازی گود به روش سازه نگهبان خرپایی مصالح کمتری لازم است و از همه مهم‌تر کف گود را به هیچ وجه اشغال نمی‌کند. بنابراین مزاحمتی برای عبور و مرور و انجام کارهای اجرایی ایجاد نمی‌نماید. در این روش قبل از طراحی باید چاه‌های همسایه و تاسیسات زیرزمینی حتما شناسایی شده و به طراح ارائه شود.

مراحل اجرای نیلینگ

روش پیشنهادی جهت اجرای نیلینگ به منظور پایدارسازی دیواره گودها معمولاً شامل ۵ مرحله اصلی یعنی گودبرداری مقطعی، حفاری گمانه‌ها، نصب میلگرد تسلیح، تزریق دوغاب سیمان، بتن پاشی و نصب صفحه و مهره می‌باشد. پس از تکمیل مراحل اجرایی فوق برای گام اول گودبرداری، این مراحل برای گام­های بعدی گودبرداری تا رسیدن به رقوم کف گود مورد نظر، تکرار می‌گردد.

مرحله اول : خاکبرداری

در مرحله اول خاکبرداری به عمق ۱ الی ۲ متر انجام می‌گیرد. در این مرحله عمق خاکبرداری باید به اندازه‌ای باشد که خاک بتواند بدون مهار به مدت ۲۴ الی ۴۸ ساعت پایدار بماند.

نیلینگ

مرحله دوم : پایدارسازی موقت گود

پس از خاکبرداری ردیف اول دیواره را توسط مش و شاتکریت به صورت موقتی پایدار می‌کنیم. دقت کنید در صورتیکه طراح لازم بداند باید پشت صفحات مش طبق نقشه اجرایی نوار زهکشی نصب شود.

نیلینگ

مراحل سوم و چهارم : حفر گمانه و نصب میلگرد تسلیح

همراه با اجرای مرحله دوم و قبل از اجرای شاتکریت، حفاری گمانه‌ها با عمق، قطر و فاصله مشخص برای اجرای میخ‌ها انجام می‌گیرد. پس از حفاری گمانه‌ها میخ‌ها درون گمانه قرار داده می‌شوند. نکته مهم اینکه میلگردهای مهاری، با دست، بدون ضربه و خیلی راحت جا گذاشته شوند. برای اینکه جهت میلگردها دقیقاً در امتداد محور استوانه‌ی چال‌های حفر شده باشد از ابزاری به نام مرکزکننده (اسپیسر یا سنترالیزر) استفاده می‌شود. اسپیسر همچنین کمک می‌کند تا دوغاب دور تا دور میلگرد مهاری را پر کند.

نیلینگ

مرحله پنجم : تزریق دوغاب سیمان

پس از نصب میخ‌ها، توسط شیلنگ‌های تزریق دوغاب، به درون گمانه‌های حفاری شده دوغاب تزریق می‌گردد. تزریق دوغاب سیمان با نسبت و فشار مشخص شده در نقشه محاسباتی انجام می‌گیرد.

مرحله ششم : شاتکریت دیواره، نصب صفحه و مهره

بعد از تمام شدن عملیات تزریق، سطح دیواره جهت جلوگیری از فرسایش و همچنین حفظ یکپارچگی بیشتر در عملکرد میخ­ها، توسط یک لایه بتن‌پاشی شده shotceret پوشانده می‌شود. پوشش نوعی اتصال سازه‌ای در سیستم ایجاد می‌نماید. در میخ­کوبی­‌ها دو نوع پوشش وجود دارد ۱- پوشش موقت ۲- پوشش دائمی. پوشش موقت نقش سطحی را ایفا می‌کند که اجزای سازه‌ای میخ­کوبی یا نیلینگ را به یکدیگر متصل می‌نماید.

نیلینگ

همچنین پس از بتن‌پاشی موقت و گیرش اولیه سیمان، جهت اتصال کامل سر میخها به دیواره و همین­طور جلوگیری از بروز برش پانچ در دیواره و در صورت نیاز تنش‌دهی به میخ­ها، یک صفحه فلزی به عنوان سر نیل بر روی دیواره قرار گرفته و توسط یک مهره به آرماتور درون گمانه متصل می‌شود. پوشش دائمی بعد از آنکه میخ‌ها نصب و پوشش موقت شکل گرفت، اجرا می‌شود. ضخامت این پوشش کم بوده و غالباً به ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر محدود می‌شود.

این رویه را تا رسیدن گود به عمق مورد نظر ادامه می‌دهیم و پس از اجرای هر لایه گودبرداری مقاومت و پایداری گود را می‌سنجیم.

نیلینگ

مزایا و معایب روش نیلینگ یا میخکوبی

از مزایای پایدارسازی گود به روش نیلینگ می‌توان به تامین پایداری بدون ایجاد مزاحمت برای مراحل بعدی عملیات عمرانی، امکان اجرا در فضای محدود، امکان تقویت طرح در حین اجرا، حداکثر بهره‌وری از فضای موجود در مراحل بعدی عملیات ساختمانی و اجرای همزمان گودبرداری و پایدارسازی اشاره نمود.

نیلینگ

همانطور که پیش‌تر اشاره شد از مزایای این روش این است که اگر در حین پایدارسازی متوجه شویم، این روش به تنهایی قادر به پایدار نگه داشتن گود نیست با روش‌هایی مانند نصب المان‌های عمودی می‌توانیم گود را تقویت کنیم.

از معایب روش نیلینگ هم می‌توان به نیاز به اخذ رضایت از همسایه‌ها و آلودگی صوتی ماشین‌آلات اشاره کرد. بنابراین باید توجه داشت که این روش تجاوز به پلاک مجاور بوده و برای هر موقعیتی قابل استفاده نیست و استفاده از آن منوط به اجازه مالک پلاکهای مجاور می‌باشد.

ویدئویی مرتبط با نیلینگ

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »
یاسر باقرزاده

همیشه آرزو داشتم برای جمع‌آوری مطالب روز مهندسی عمران منبعی در اختیار همگان قرار دهم. آن آرزو اکنون ناب سیویل نام دارد!

  • twitter
  • instagram
  • telegram

۱ دیدگاه در حال حاضر

  1. پینگ بک: معرفی روش تاپ دان (Top-Down) و نحوه پایدارسازی گود به کمک این روش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های اخیر

جدیدترین تصاویر

پروژه‌ها و دانلودها

شبکه‌های اجتماعی