کمپکتور چیست؟ و نحوه استفاده از آن چگونه است؟

کمپکت (Compact) به معنی فشرده شدن است و کمپکتور وسیله‌ای است که از آن برای فشرده کردن خاک و سنگدانه استفاده می‌شود.

ناب‌سیویل؛ وقتی در جایی مخلوط خاک و سنگدانه ریخته می‌شود، آنجا به مرور زمان در اثر وزن و فشار، متراکم می‌شود و نشست می‌کند. برای اینکه آن قسمت نشست نکند باید پیش از ساخت شروع به فشرده‌سازی آن تا حد مطلوبی نماییم در غیر اینصورت اگر بر روی آن خاک، بدون فشرده‌سازی شروع به ساخت یا کف‌سازی کنیم، در اثر زمان نشست نموده و نهایتا سازه ساخته شده ترک خورده و تخریب می‌شود.

دستگاه کمپکتور

از کمپکتور در ساختمان‌سازی چه استفاده‌هایی می‌شود؟

کمپکتور در ساختمان‌هایی که پی‌هایی با ابعاد کوچک دارند و نمی‌توان از غلطک در آنجا استفاده کرد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین برای کف‌سازی و یا در زیر دیوارهای حیاط، در پارکینگ و … از دستگاه کمپکتور می‌توان استفاده کرد.

روش کار کردن با کمپکتور چگونه است؟

برای اینکه بخواهید با استفاده از این دستگاه خاک را فشرده کنید ابتدا باید خاک را تا حدی که حسابی آب جذب کند آب‌پاشی کنید و بعد یک روز منتظر بمانید تا آب کاملا ته‌نشین شود و خاک فقط رطوبت داشته باشد. بعد از آن می‌توانید با دستگاه کمپکتور شروع به عملیات فشرده‌سازی خاک نمایید.

دقت کنید که اگر به خاک زیاد آب بدهیم و خاک گل‌آلود بشود نباید از کمپکتور استفاده کرد، چون کف آن در گل گیر می‌کند و قادر به فشرده کردن خاک نیست و در اثر ضربات آب، خاک به سمت بالا حرکت می‌کند.

دستگاه کمپکتور

کمپکتورها چند مدل هستند؟

دو نوع رایج کمپکتور‌های دستی شامل مدل‌های صفحه‌ای و قورباغه‌ای هستند. به لحاظ موتوری هم بعضی از کمپکتورها با بنزین و بعضی از انواع آنها با گازوئیل کار می‌کنند.

یک نکته مهم کارگاهی که برای سلامتی اپراتورهای این دستگاه باید به آن توجه شود این است که کارکرد کمپکتورها همراه با لرزش است و چون کمپکتور دارای دسته‌ای است که اپراتور با جابجایی آن خاک را فشرده می‌کند، معمولا لرزش کمپکتور از طریق این دسته به دست‌های اپراتور منتقل می‌شود، بنابراین بهتر است که هر اپراتور پس از چند ساعت کار با آن جای خود را به نفر دیگری بدهد یا استراحت کرده و سپس ادامه دهد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »
یاسر باقرزاده

همیشه آرزو داشتم برای جمع‌آوری مطالب روز مهندسی عمران منبعی در اختیار همگان قرار دهم. آن آرزو اکنون ناب سیویل نام دارد!

  • twitter
  • instagram
  • telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های اخیر

جدیدترین تصاویر

پروژه‌ها و دانلودها

شبکه‌های اجتماعی