مفهوم پارکینگ مزاحم + نکات ضروری مربوط به آن

با توجه به سبک زندگی مردم و شلوغی بیش از اندازه کلان‌شهرها و شهرهای بزرگ و همچنین توجه به این مسئله که داشتن خودروی شخصی به یک ضرورت در این شهرها تبدیل شده است و اکثر مردم دارای حداقل یک خودروی شخصی هستند، داشتن آپارتمانی که دارای پارکینگ باشد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و بسیاری از شهروندان در هنگام خرید منزل مسکونی جدید به آن توجه ویژه‌ای می‌نمایند که البته حق هم دارند! اما در این مطلب می‌خواهیم بدانیم پارکینگ مزاحم چیست و باید به چه نکاتی در مورد آن توجه نماییم؟

پارکینگ مزاحم ، خوب یا بد؟

ناب‌سیویل؛ به هنگام خرید منزل مسکونی یکی از نکاتی که باید به آن توجه کنیم، کوچه‌ای است که آپارتمان در آن واقع شده است! از این نظر که آیا برای رفت و آمد خودرو به درون کوچه و یا پارک موقت خودرو درون کوچه و همچنین ورود و خروج به درون پارکینگ مشکلی وجود خواهد داشت یا خیر؟

پارکینگ ساختمان‌ها می‌توانند پارکینگ اختصاصی، پارکینگ مزاحم و یا پارکینگ انتظار باشند. در ضوابط شهرداری‌ها پارکینگ هر واحد دارای ابعاد حداقلی مشخصی است که مکان آن نیز تعیین شده و در سند ذکر شده است. به هر حال نباید ابعاد پارکینگ از ۲٫۵*۵ متر کمتر باشد. یکی از قوانین شهرداری‌ها امکان عبور و مرور خودروها به پارکینگ بدون مزاحمت می‌باشد. البته در بعضی مواقع شهرداری برای برخی واحدها پارکینگ مزاحم در نظر می‌گیرد که این مورد در سند نیز ذکر می‌شود و به همین دلیل مالک آن باید از قوانین پارکینگ مزاحم آگاهی پیدا نماید تا دچار مشکلی نشود. پارکینگ اختصاصی بدین معناست که برای عبور و مرور خودرو، پارکینگ شما مزاحم پارکینگ دیگری نباشد. حال آنکه پارکینگ مزاحم به گونه‌ای است که خودروی شما مزاحم رفت و آمد خودروی دیگری به پارکینگش است و در هر لحظه از روز که خودروی دیگری بخواهد از پارکینگ خود خارج شود و یا به آن وارد شود، شما باید خودروی خودتان را جابجا نمایید. مفهوم پارکینگ انتظار هم بدین معناست که ساختمان دارای پارکینگ می‌باشد ولی موقعیت آن به گونه‌ای است که به علت‌های متفاوت اعم از کوچه تنگ و … امکان ورود ماشین به درون پارکینگ وجود ندارد. در این مواقع صاحب آپارتمان‌هایی با این نوع پارکینگ‌ها باید منتظر تعریض کوچه برای استفاده از پارکینگ خود بمانند که به همین علت به آن پارکینگ انتظار گویند.

پارکینگ مزاحم

پارکینگ مزاحم یکی از ضوابط دردسرساز و عجیب و غریب شهرداری است که به هر حال وجود دارد و با توجه به اینکه قیمت پارکینگ مزاحم نسبت به پارکینگ اختصاصی کمتر است و به هر حال خودروی شما نسبت به حالتی که پارکینگ ندارید در امنیت بیشتری قرار دارد، برخی از افراد دردسرهای آن را به جان می‌خرند و آپارتمانهای دارای این نوع پارکینگ را تهیه می‌کنند.

به وجود پارکینگ مزاحم دقت نمایید

به هنگام خرید یک ملک، در هر صورت به وجود یا عدم وجود پارکینگ مزاحم دقت کنید چون بعداً دردسرهای عجیبی برای شما به وجود خواهد آورد. ساده‌ترینش اینکه هر بار که می‌خواهد وارد پارکینگ اختصاصی خود شوید یا از آن خارج شوید باید مالک پارکینگ مزاحم خودروی خود را جابجا نماید و همین مسئله باعث می‌شود که شما مدتی معطل وی شوید!

اگر هم مالک پارکینگ مزاحم هستید باید دقت کنید که طبق قوانین، در هر زمان از روز که مالک خودروی دارای پارکینگ اختصاصی که پارکینگ شما مزاحم عبور و مرور وی می‌باشد بخواهد از پارکینگ خودش خارج و یا به آن داخل شود شما می‌بایست خودروی خود را جابجا نمایید. در غیر اینصورت او حق دارد از شما شکایت نماید!

حال به این مسئله دقت کنید که دو طرف آدم‌های غیر منطقی و یا با اخلاق‌های متفاوت باشند. وای که چه خواهد شد!!

آیا پارکینگ مزاحم ارزشمند است؟

خب! به هر حال با توجه به اینکه پارکینگ مزاحم دردسرهای خاص خودش را دارد اما خوبی‌هایی هم دارد که برخی از آنها در بالا ذکر شد. مثلا خودروی شما زیر باران نخواهد بود، امنیت بیشتری خواهد داشت و قیمت کمتری هم نسبت به پارکینگ اختصاصی دارد. اگر دردسرهای آن را به جان می‌خرید، وجود پارکینگ مزاحم خالی از لطف نخواهد بود. در رابطه با پارک موتور سیکلت هم خیلی به درد می‌خورد و در این مورد مزاحمت آنچنانی نیز نخواهد داشت!

توجه کنید که داشتن پارکینگ مزاحم صبر و حوصله‌ی بسیاری می‌خواهد چون ممکن است یکی از ساکنین هر ۵ دقیقه یکبار بخواهد خودروی خود را از پارکینگ خارج کند و یا به آن داخل شود و شما مجبورید هر ۵ دقیقه یکبار خودروی خود را جابجا کنید! البته این فقط یک مثال بود…

شکایت از مالک پارکینگ مزاحم

همانطوری که پیش‌تر هم ذکر شد، با توجه به دردسرهای عجیب پارکینگ مزاحم در صورتی که واقعا لزومی به خریداری آن ندارید، بهتر است از معامله آپارتمانی با پارکینگ مزاحم صرفنظر کنید تا دچار عذاب و دردسر نشوید یا تنها برای موتورسیکلت از پارکینگ آن استفاده نمایید.

اما در صورت درگیری با مالک پارکینگ مزاحم بهتر است ابتدا با وساطت مدیر ساختمان به توافق برسید. قانون می‌گوید که هیچ یک از واحدها نباید خودرویشان را طوری پارک کنند که مزاحم رفت و آمد بقیه شود. مثلا در صورتی که یکی از واحدها بدون داشتن پارکینگ خودرویش را داخل ساختمان پارک کند می‌توانید از او شکایت نمایید.

در این رابطه اگر داشتن مزاحم در سند واحد ذکر شده باشد، باز هم مالک پارکینگ مزاحم موظف است در هر ساعت از شبانه روز خودروی خود را، در صورت نیاز، جابه‌جا کند در غیراینصورت سایر مالکین می‌توانند به جهت مزاحمت از او شکایت نمایند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »
یاسر باقرزاده

همیشه آرزو داشتم برای جمع‌آوری مطالب روز مهندسی عمران منبعی در اختیار همگان قرار دهم. آن آرزو اکنون ناب سیویل نام دارد!

  • twitter
  • instagram
  • telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های اخیر

جدیدترین تصاویر

پروژه‌ها و دانلودها

شبکه‌های اجتماعی