سرریزهای سه‌جانبی چه نوع سرریزهایی هستند + فایل و تصویر

سرریزهای سه‌جانبی

سرریزهای سه‌جانبی ، نوع خاصی از سرریزهای جانبی هستند که در پلان به شکل U، مستطیلی، ذوزنقه‌ای و … هستند که در آنها جریان از مقابل و طرفین سرریز وارد کانال جانبی می‌شود.

سرریزهای سه‌جانبی

شکل – پلان و مقطع عرضی سرریز سه‌جانبی

در این نوع سرریز جریان وارد شده از بخش‌های جانبی مستقیم طرفین تاج سرریز، در وسط حوضچه به هم برخورد می‌نماید، در نتیجه ارتفاع سطح آب افزایش یافته و به شکل یک گرده ماهی در می‌آید.

مزایای سرریزهای سه‌جانبی

مهم‌ترین مزیت‌ این نوع سرریزها افزایش طول موثر تاج سرریز در عرض محدود و افزایش قابل توجه دبی جریان با تغییرات ناچیز هد آب بالادست سرریز است.

معایب سرریزهای سه‌جانبی

تلاطم و آشفتگی جریان و اعمال ضربات نوسانی شدید آب بر کف و دیواره های کانال جانبی از جمله شرایط نامناسب هیدرولیکی در این سرریزها بوده که باید مورد بررسی دقیق قرار گیرند. موثرترین روش کاهش تلاطم و نوسانات فشار داخل کانال جانبی این سرریزها، افزایش عمق جریان در این کانال است.

عدم وجود روش کامل و دقیقی برای طراحی سرریزهای سه‌جانبی از دیگر معایب این نوع سرریزها است. مهم‌ترین دلیل عدم دستیابی به معادله دینامیکی برای تعیین پروفیل سطح در سرریزهای سه‌جانبی، اغتشاش و نوسانات فشار در کانال جانبی این سرریزها است.

در چه مواردی استفاده از سرریزهای سه‌جانبی مورد توجه خواهد بود؟

در مواقعی که ساختگاه و شرایط اقتصادی اجازه استفاده از سرریز یک‌جانبی با طول کافی جهت تخلیه سیلاب‌های وارده به سد را ندهد، استفاده از سرریز جانبی با طول موثر مورد نیاز در محدوده کوچکتری از ساختگاه سد، ضرورت استفاده از سرریز سه‌جانبی U شکل را بیشتر نمایان می‌سازد.

در مناطقی که محدود کردن ارتفاع سد با افزایش طول تاج سرریز مورد توجه باشد و از طرفی تکیه‌گاه‌های جناحین سد دارای شیب تند و به صورت پرتگاه بوده به طوریکه نتوان تاج سرریز را در امتداد آکس سد جانمایی نمود (به دلیل مسائل اقتصادی ناشی از حجم زیاد سنگبری در کوه)، کاربرد این سرریزها مناسب‌ترین گزینه خواهد بود.

سرریزهای سه‌جانبی

عزیزانی که بر روی سرریزهای سه‌جانبی در حال تحقیق هستند، ما برای شما فایل اتوکد سه‌بعدی سازی شده دو تا از سرریزهای سه‌جانبی ایران را یعنی سرریز سه‌جانبی سد جره (بصورت مدل هیدرولیکی) و سرریز سه جانبی سد شهرچای در یک فایل به همراه فایلهای STL آنها آماده نموده ایم که می‌توانید با قیمت بسیار پایین از همین قسمت خریداری نمایید که پس از خرید لینک دانلود برای شما به نمایش در آمده و می‌توانید دانلود کنید. در صورت درخواست جزییات بیشتر می‌توانید از طریق قسمت تماس با ما سوالات خود را مطرح نمایید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »
یاسر باقرزاده

همیشه آرزو داشتم برای جمع‌آوری مطالب روز مهندسی عمران منبعی در اختیار همگان قرار دهم. آن آرزو اکنون ناب سیویل نام دارد!

  • twitter
  • instagram
  • telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های اخیر

جدیدترین تصاویر

پروژه‌ها و دانلودها

شبکه‌های اجتماعی