ستون کوتاه چیست و در کجا به وجود می‌آید؟

در پست‌های گذشته به یکی از مشکلات طراحی یعنی بحث برش پانچ پرداختیم. یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است در طراحی سازه‌ها رخ بدهد، بحث ستون کوتاه است.

ستون کوتاه چیست؟

ناب‌سیویل؛ در طراحی سازه‌ها مسیر انتقال بار بسیار حائز اهمیت است و المان ستون یکی از المان‌های است که در مسیر انتقال بار قرار دارد. اگر طول ستون در قسمتی از سازه کم بشود، در آن قسمت از سازه سختی افزایش می‌یابد و شرایطی برای ستون به وجود می‌آید که آن را ستون کوتاه می‌نامند.

ستون کوتاه

کاهش طول ستون باعث افزایش سختی سازه می‌شود و طبق رابطه (K=EI/L3) اگر طول ستون نصف بشود سختی آن ۸ برابر افزایش می‌یابد. از طرفی با فرض دیافراگم صلب برای سقف اگر تمام ستون‌ها یکسان باشند با توجه به سختی یکسان جابجایی آنها نیز یکسان است ولی اگر سختی یک ستون بیشتر از بقیه‌ی ستون‌ها باشد نیروی بیشتری از زلزله جذب می‌کند و اگر برای این نیرو طراحی نشده باشد در حین زلزله خراب می‌شود.

ستون کوتاه

اما ستون کوتاه در چه حاهایی ممکن است اتفاق بیفتد؟

وقتی ساختمان روی یک سطح شیبدار قرار می‌گیرد مخصوصا در مناطقی که مناطق کوهستانی هستند، احتمال اینکه ستون کوتاه رخ بدهد خیلی زیاد است.

برای اجرای فنداسیون باید تا حد امکان زمین صاف باشد یا اینکه در ترازهای مختلف فنداسیون اجرا گردد. از درز انقطاع هم می‌توانیم در این مواقع استفاده کنیم.

ستون کوتاه

ستون کوتاه

وجود تیر نیم طبقه هم می‌تواند یکی از دلایلی باشد که موجب به وجود آمدن این پدیده می‌شود.

ستون کوتاه

جای دیگری که می‌تواند ستون کوتاه به وجود بیاید جایی است که زیرزمین نیمه مدفون داریم. در بعضی موارد که نیاز است تا برای تامین روشنایی در زیرزمین دیوار حائل دارای بازشو باشد ستون کوتاه می‌تواند شکل بگیرد.

ستون کوتاه

در هر حال جاهایی که امکان به جود آمدن این پدیده وجود دارد باید بررسی بشود و این یکی از موارد خیلی مهم در طراحی سازه‌ها است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »
یاسر باقرزاده

همیشه آرزو داشتم برای جمع‌آوری مطالب روز مهندسی عمران منبعی در اختیار همگان قرار دهم. آن آرزو اکنون ناب سیویل نام دارد!

  • twitter
  • instagram
  • telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های اخیر

جدیدترین تصاویر

پروژه‌ها و دانلودها

شبکه‌های اجتماعی