رویه قضایی در حوادث ریزش گود به چه صورت است؟

ریزش گود

در صورت رخداد حوادث ریزش گود و ریزش پلاک مجاور گود، به سرعت آتش‌نشانی، اورژانس، شهردار ناحیه، نماینده نظام مهندسی، اداره آگاهی در محل حاضر شده و بایستی مالک و ناظر در محل حادثه حاضر شده و پاسخگوی مراجع ذی‌صلاح باشند.

اگر ریزش گود، فقط منجر به خسارت‌های مالی شود، پرونده در دادگاه حقوقی بررسی شده و کسی بازداشت نمی‌شود.

اما اگر ریزش گود منجر به خسارات جانی نیز شود رویه قضایی به چه صورت است؟

در مواردی که تعداد جان‌باختگان زیاد باشد، احکامی مانند اعدام یا حبث ابد نیز صادر می‌شود.

در صورتی که ریزش گود منجر به حوادث جانی شود، پلیس، ناظر و مالک را بازداشت کرده و به کلانتری می‌برد، البته با گذاشتن سند، امکان آزادی تا روز دادگاه وجود دارد. در این حالت پرونده در دادگاه کیفری بررسی می‌شود. ولی اگر تعداد جان‌باختگان از ۲ نفر بیشتر باشد، تا روز دادگاه ناظر و مالک راهی دادگاه می‌شوند.

اگر در نقشه‌های مصوب سازه، سازه نگهبان طراحی نشده باشد و یا دارای مشکل طراحی باشد، مهندس محاسب درصد تقصیری حدود ۷۰ درصد خواهد گرفت و در مواردی که تعداد جان‌باختگان زیاد باشد، احکامی مانند اعدام یا حبث ابد نیز صادر می‌شود.

توجه داشته باشید که اگر در نقشه‌ها سازه نگهبان وجود داشته باشد و سازنده آن را اجرا نکند و گود ریزش کند، بیمه کارفرما هیچگونه خسارتی به سازنده نخواهد داد، چون مالک ملزم به رعایت موارد ایمنی است.

ناظرین توجه داشته باشند که به دلیل سنگین بودن خسارات مالی، تعهدات بیمه کارفرما به سقف رسیده و حتی اگر مسئولیت ناظر نیز تحت پوشش بیمه کارفرما باشد، پولی به ناظر پرداخت نخواهد شد، لذا اکیداً توصیه می‌شود، ناظرین حتما برای خود بیمه مسئولیت جداگانه تهیه کنند و روی بیمه گروهی نظام مهندسی نیز حسابی باز نکنند.

آن چیز که ناظر را در روز دادگاه نجات خواهد داد، فقط و فقط گزارشات مرحله‌ای در موعد مقرر است، در غیر اینصورت اگر ناظر بیمه هم نداشته باشد، زندگیش را در قمار نظارت خواهد باخت و مجبور به فروش تمام دارایی‌هایش شده و یا در صورت نداشتن تمکن مالی راهی زندان خواهد شد. البته دادن دستور کار یا صورتجلسات مختلف نیز از محکومیت ناظر کم خواهد کرد.

در کل مرحله گودبرداری یگی از حساس‌ترین مراحل ساختمانی بوده که متاسفانه اکثر سازندگان از اجرای اصولی سازه نگهبان به دلیل هزینه گزاف آن فراری هستند و این وظیفه ناظرین را دوچندان می‌کند که مرحله گودبرداری را به هیچ وجه، شوخی نگیرید و با نظارت مستمر و اجرای اصولی سازه نگهبان، از این مرحله پرخطر و حساس به سلامت عبور کنند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »
یاسر باقرزاده

همیشه آرزو داشتم برای جمع‌آوری مطالب روز مهندسی عمران منبعی در اختیار همگان قرار دهم. آن آرزو اکنون ناب سیویل نام دارد!

  • twitter
  • instagram
  • telegram

۱ دیدگاه در حال حاضر

  1. پینگ بک: مواردی که ناظرین، قبل از ارجاع کار نظارت و امضای قرارداد باید به آن توجه کنند. - NabCivil

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های اخیر

جدیدترین تصاویر

پروژه‌ها و دانلودها

شبکه‌های اجتماعی