روشهای کاهش برش منفی دیوار – نکات طراحی

کاهش برش منفی دیوار

سلام خدمت همراهان همیشگی ناب‌سیویل. در این پست قصد داریم تا در رابطه با یک نکته مهم و کلیدی در طراحی سازه به کمک نرم‌افزار ایتبس (ETABS) خدمت شما بیان کنیم و آن هم روشهای کاهش برش منفی دیوار است.

خب! گاهی در محاسبات پیش می‌آید که بر دیوارهای برشی طبقات آخر برش منفی اعمال می‌گردد یعنی این دیوار نه تنها کمکی به قاب خمشی در این طبقات نمی‌کند، بلکه یک بار اضافی نیز بر دوش آن می‌گذارد. حالا چطور می‌توانیم این موضوع را حل کنیم؟ با ماه همراه باشید.

بررسی حذف دیوار برشی برای کاهش برش منفی دیوار

یکی از راههایی که می‌توان به کمک آن اثر برش منفی دیوار را حذف نمود، حذف دیوار برشی در طبقات فوقانی (که در آنها برش منفی اعمال شده است) می‌باشد. اما این مسئله راه‌حلی منطقی نیست. زیرا این مسئله به شدت هزینه‌بر خواهد بود چون در این صورت باید بر طبق بند ذیل از مبحث ۲۸۰۰ عمل کرد.

بند ۳-۳-۵-۹-۱-ب آیین نامه ۲۸۰۰ می‌گوید: «در ساختمان‌هایی که ضریب رفتار برای سیستم قسمت تحتانی بیشتر از مقدار آن برای سیستم قسمت فوقانی است، مقادیر Cd ،Ru و Ω۰ قسمت فوقانی باید برای محاسبات هر دو قسمت مورد استفاده قرار گیرد.»

عمل کردن به این بند بدین معناست که Ru کمتر باعث بیشتر شدن ضریب زلزله (C=ABI/Ru) می‌شود و کل سازه سنگین‌تر خواهد شد و هزینه کلی سازه را افزایش خواهد داد.

استفاده از حداقل ضخامت دیوار در طبقات آخر برای کاهش برش منفی دیوار

استفاده از حداقل ضخامت دیوار (۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر) شاید بهترین روش برای حل این مسئله خواهد بود. در این حالت مجبور نیستیم از بند فوقانی استفاده کنیم و سازه مشمول ضوابط ترکیب سیستم‌ها در ارتفاع نخواهد شد و راه‌حل مناسبی می‌باشد.

استفاده از بادبند در طبقات آخر برای کاهش برش منفی دیوار

این روش در برخی از مقالاتی که بیشتر جنبه تحقیقاتی دارد بیان شده است و در آیین‌نامه هنوز اجازه استفاده از این مورد داده نشده است. با توجه به این مسئله که سختی بادبند نسبت به دیوار برشی کمتر است باعث می‌شود که در طبقات برش منفی نداشته باشیم. البته همانطور که گفته شد هنوز این مسئله در آیین‌نامه ۲۸۰۰ وارد نشده است و بنابراین مجاز به استفاده از این روش نیستیم.

با تشکر از همراهی شما.

ناب بسازیم!

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »
یاسر باقرزاده

همیشه آرزو داشتم برای جمع‌آوری مطالب روز مهندسی عمران منبعی در اختیار همگان قرار دهم. آن آرزو اکنون ناب سیویل نام دارد!

  • twitter
  • instagram
  • telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های اخیر

جدیدترین تصاویر

پروژه‌ها و دانلودها

شبکه‌های اجتماعی