رامکا یا پاشنه بتن چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

رامکا

پاشنه ستون یا رامکا بخشی از سازه ستون است که کاور ستون بتنی و در واقع فاصله دقیق میلگردهای عمودی ستون تا قالب را مشخص می‌نماید و سبب می‌شود راستای تمام ستون‌ها در یک راستا قرار گیرد. همچنین پاشنه ستون باعث آسانتر شدن قالب‌بندی ستون‌های بتنی نیز می‌شود و برای تنظیم پای قالب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع رامکا

ناب‌سیویل؛ رامکا در دو نوع فولادی و بتنی موجود است که رامکای فولادی رواج بیشتری دارد. البته در مناطق خورنده جنوب کشور و یا سازه‌های رویارو با آب و یون کلرید استفاده از رامکای فولادی مجاز نمی‌باشد و باید از رامکای بتنی استفاده نمود.

رامکا بتنی

نکات مهمی که در استفاده از رامکای بتنی باید به آن دقت کرد عبارتند از :

Check رامکای بتنی یک قسمت محدود از بتن سازه است. برخورد با آن باید مانند سایر بتن‌ها بوده و در اختلاط یا ریختن و تراکم و عمل‌آوری دقت‌های لازم به کار گرفته شود.

Check رامکای بتنی باید با بتن زیرین به صورت یکپارچه ریخته شود. وجود دو درز اجرایی در فاصله بسیار نزدیک به هم (۱۰ تا ۲۰ سانتیمتر) ابداً مجاز نیست بویژه آنکه در مناطق زلزله خیز واقع باشیم.

Check در ساخت رامکای بتنی باید قالبها با دقت در محل مورد نظر تنظیم و تثبیت گردند به ویژه اگر بخواهیم رامکای بتنی به صورت پیوسته با بتن زیرین باشد، می‌توان قالبها را از ابتدا در محل مورد نظر قرار داد و یا بلافاصله پس از بتن‌ریزی قسمت زیرین اقدام به نصب قالبها نمود و بتن رامکا را اجرا نمود.

رامکا بتنی مشکلاتی هم دارد که مهمترین مشکل رامکا بتنی این است که بتن ستون را دو تکه می‌کند و در پای ستون که مهمترین بخش بتن ستون است مشکل ایجاد می‌کند. همچنین گاهی دیده می‌شود که بتن‌ریزی بدون در نظر گرفتن دانه‌بندی و اختلاط درست صورت می‌پذیرد که با توجه به مصرف این بتن در ناحیه‌ی مهمی همچون پای ستون‌ها دارای خطرات زیادی است.

همچنین استفاده از رامکا فلزی جهت تثبیت قالب که باعث از بین رفتن پوشش بتنی روی آرماتورها و خاموت‌ها می‌شود و آرماتورها را در معرض زنگ‌زدگی قرار می‌دهد، بر خلاف بند ۹-۶-۸ مبحث نهم مقررات ملی ساختمان می‌باشد که باید برای آن راهکاری اندیشید.

بدین منظور از اسپیسر رامکا استفاده می‌شود.

اسپیسر رامکا چیست؟

اسپیسر رامکا برای حل مشکل بیان شده فوق مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از اسپیسر میلگرد رامکا باعث می‌شود انتهای میلگرد مخفی و در بتن باقی بماند. گفتیم که از پاشنه بتن برای تنظیم پای قالب استفاده می‌کنیم. بعد از قالب‌بندی انتهای رامکای فولادی به قالب می‌چسبد و پس از بتن‌ریزی و باز کردن قالب مشاهده می‌شود که انتهای سر میلگرد مشخص است. اینن مسئله موجب زنگ‌زدگی و پوسیدگی میلگرد مورد نظر و سرایت آن به بقیه‌ی میلگردهای ستون می‌شود که از نظر دستگاه نظارت و مقررات ملی ساختمان مجاز نیست. اینجاست که از اسپیسر رامکا استفاده می‌نماییم.

اسپیسر رامکا

نحوه‌ی اجرای رامکا در قالب‌بندی چگونه است؟

فاصله رامکا تا پای ستون حدود ۱۰ سانتی‌متر است و رامکا در این فاصله اجرا می‌شود که شامل ۴ عدد میلگرد به ابعاد نهایی ستون است و به صورت عمود بر هم اجرا می‌شود.

استفاده از رامکا در قالب ستون، ستون‌بندی را آسان می‌نماید. مسئله‌ای که در اجرای رامکا مهم است، دقت بالا در انجام این کار می‌باشد. زیرا در صورتی که در روش اجرایی آن خطایی هر چند کوچک رخ دهد، باعث ایجاد اشکال در ستون‌بندی می‌شود.

نکته : استفاده از خال جوش در محکم کردن میلگردها (که در بعضی کارگاه‌ها انجام می‌شود) مجاز نیست، زیرا جوشکاری باعث کاهش سطح مقطع میلگرد می‌شود. برای محکم کردن رامکای فولادی باید فقط از سیم آرماتوربندی استفاده کنیم.

برای اجرا رامکا با ریسمان‌کشی از ستون اول تا ستون آخر در یک راستا می‌توان مکان دقیق رامکا ستون‌های میانی را بدست آورد.

بعد از این که رامکا را بستیم و قالب را به آن چسباندیم و بتن‌ریزی را انجام دادیم، می‌بینیم که تمامی ستون‌ها در یک راستا قرار دارد.

بهتر است در مکان‌هایی که نزدیک به آب بوده و یا امکان بارش باران در آنجا زیاد است، از رامکای بتنی به جای فولادی استفاده کنیم. در این مکان‌ها استفاده از رامکای فولادی ممکن است باعث ایجاد فرسایش در پایه ستون شود.

نحوه اجرای رامکای بتنی

اجرای رامکای بتنی بدین شکل است که یک ریسمان را از پایین در امتداد ستون‌ها کشیده و سپس یک عدد تخته به ارتفاع حدود ۱۰ سانتی‌متر را پشت ریسمان قرار داده و با آجر یا بلوک مهار می‌کنیم. این کار را در چهار جهت ستون انجام می‌دهیم. پس از انجام این کار بتن‌ریزی با ارتفاع ۱۰ سانتی‌متر صورت می‌گیرد. این عمل سبب قالب بندی راحت‌تر ستون‌ها می‌شود.

نکات مهم در اجرای رامکا

در نصب و اجرای رامکا توجه به نکاتی بسیار حائز اهمیت می‌باشد که در ادامه به بیان مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم :

Check از آنجایی که رامکا در قسمت پایینی ستون تعبیه می‌شود، باید در اجرای آن نهایت دقت را داشته باشید.

Check به طور کلی می‌توان گفت رامکا بخشی از ستون محسوب می‌شود. از این رو باید در بتن‌ریزی و میزان آن دقت کرده تا ستون دچار مشکل نشود.

Check روش اجرای رامکای بتنی باید به صورت یکپارچه صورت گیرد و وجود درز در هنگام اجرا مجاز نیست. حتی اگر فاصله بین دو درز کم باشد، ایراد دارد. اهمیت این امر در مناطق زلزله‌خیز بیشتر می‌باشد.

Check در مناطقی که از آب و هوای مرطوب برخوردار بوده و امکان بارش باران در آنها زیاد می‌باشد، نباید از رامکای فولادی استفاده شود. چرا که باعث ایجاد خوردگی شده و به ستون آسیب می‌رساند.

Check در صورتی که بتن مورد استفاده در ساخت ستون ها به صورت دستی تهیه می‌شود، بهتر است از بتن رقیق‌تر استفاده شود. در این صورت قالب به خوبی پر می‌شود. برای تهیه بتن رقیق‌تر باید از عیار سیمان بیش‌تری استفاده شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »
یاسر باقرزاده

همیشه آرزو داشتم برای جمع‌آوری مطالب روز مهندسی عمران منبعی در اختیار همگان قرار دهم. آن آرزو اکنون ناب سیویل نام دارد!

  • twitter
  • instagram
  • telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های اخیر

جدیدترین تصاویر

پروژه‌ها و دانلودها

شبکه‌های اجتماعی