دستورالعمل اجرایی بلوک‌های AAC یا بتن هوادهی اتوکلاو شده

دستورالعمل اجرایی بلوک‌های AAC

بلوک‌های AAC چیست؟

ناب‌سیویل؛ بلوک‌های AAC یا بتن هوادهی اتوکلاو شده، نوعی بتن سبک متخلخل است که به دلیل مزایایی همچون سبکی، عایق حرارتی بودن و سرعت و سهولت در اجرا در ساختمان‌سازی از آن استفاده می‌شود. این بلوک به روش‌های گازی ساخته می‌شود. در واقع بلوک بتن هوادهی اتوکلاوشده با روش گازی پخته می‌شود و پف می‌کند. بلوک‌های AAC را می‌توان به راحتی اره کرد یا میخ در آن فرو کرد! بنابراین برای عبور تاسیسات نیز گزینه مناسبی هستند. این بلوک مزایای بسیار دیگری نیز دارد که از بحث خارج است.

دستورالعمل اجرایی بلوک‌های AAC یا بتن هوادهی اتوکلاو شده

اما بپردازیم به بحث اصلی که همان نحوه‌ی اجرای این نوع بلوک‌ها است. اگر برای تهیه این نوع بلوک ترغیب شدید بهتر است به نحوه‌ی اجرای آن آشنایی داشته باشید. پس با ما همراه باشید.

۱- حداقل ضخامت ملات مخصوص (چسب AAC) بین بلوک‌های AAC باید ۳ میلیمتر باشد و ملات باید بصورت کاملا خمیری تهیه گردد.

۲- در صورت عدم نبشی‌کشی دو طرفه دیوار داخل میانقاب و تیغه‌های داخلی طبق آئین‌نامه ۲۸۰۰ استفاده از اتصالات خاص بلوک AAC الزامی می‌باشد.

٣- با توجه به وزن مخصوص بلوکها و مقاومت فشاری آن طبق استاندارد ۸۵۹۳ نباید بلوکها بجز وزن خودشان در طول و ارتفاع رعایت شده آئین‌نامه ۲۸۰۰ بار دیگری را تحمل نمایند، بدین جهت رعایت نقشه‌های پیوستی (عکسهای انتهای مطلب) الزامی می‌باشد.

۴- دیوارهای AAC، میانقاب‌ها و جداکننده‌های غیرسازه‌ای و غیر باربر می‌باشد. با توجه به مقاومت فشاری ۲/۵ الی ۳/۵ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع (kg/cm2) رعایت فاصله بین دیوار و ستون یا تیر یا سقف و پر کردن آن با مصالح الاستیک الزامی می‌باشد.

۵- از اتصال به صورت لاریز و هشتگیر دیوارها به همدیگر خودداری گردد و به جای آن استفاده از تسمه‌های اتصال طبق نقشه دفترچه مشخصات فنی الزامی می‌باشد.

۶- با توجه به ابعاد بلوک‌ها تراز چینی بلوکها جهت سهولت نازک کاری و امکان چیدمان و پیوند مناسب (یک دوم همپوشانی) در ردیف‌های بالا الزامی می‌باشد.

۷- سعی شود در برش‌ها از گونیای برش استفاده شود.

٨- از اجرای بلوکها در تراس‌های باز بدون نبشی‌کشی دو طرفه مناسب با قاب‌بندی مناسب خودداری گردد.

۹- در طول فصل سرما از اجرای رویه سفیدکاری دیوارهای AAC که طرف دیگر دیوار نماسازی، اندود گچ و خاک و یا سیمانکاری اجرا نگردیده است، خودداری گردد.

دستورالعمل اجرایی بلوک‌های AAC

دستورالعمل اجرایی بلوک‌های AAC

دستورالعمل اجرایی بلوک‌های AAC

دستورالعمل اجرایی بلوک‌های AAC

 

 

با توجه به موارد بالا اشکالات اجرایی ویدئوی فوق چیست؟ کامنت کنید!

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »
یاسر باقرزاده

همیشه آرزو داشتم برای جمع‌آوری مطالب روز مهندسی عمران منبعی در اختیار همگان قرار دهم. آن آرزو اکنون ناب سیویل نام دارد!

  • twitter
  • instagram
  • telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های اخیر

جدیدترین تصاویر

پروژه‌ها و دانلودها

شبکه‌های اجتماعی