تبدیل مقاومت نمونه مکعبی به استوانه‌ای + فایل اکسل

تبدیل مقاومت نمونه مکعبی به استوانه‌ای

در نقشه‌های طراحی مقاومت فشاری بتن بر حسب نمونه استوانه‌ای مد نظر بوده و اعداد مقاومت فشاری بر حسب نمونه استوانه‌ای در نقشه‌های اجرایی درج می‌گردد. برای تبدیل مقاومت نمونه مکعبی استاندارد به مقاومت نمونه استوانه‌ای باید به مبحث نهم مقررات ملی ساختمان رجوع کرد. برای یادگیری تبدیل مقاومت نمونه مکعبی به استوانه‌ای با ما همراه باشید.

در برخی کشورها مانند کشور انگلستان آزمایش مقاومت فشاری بتن بر روی نمونه مکعبی استاندارد با ابعاد ۱۵ سانتی‌متر انجام می‌گیرد. بدین صورت که نمونه مکعبی ۷ یا ۲۸ روزه را بین دو صفحه موازی دستگاه جک اندازه‌گیری مقاومت فشاری گذاشته و نیروی فشاری به آن اعمال می‌کنند. تنش در مرحله خرابی بتن بعنوان مقاومت فشاری آن در نظر گرفته می‌شود.

در برخی کشورهای دیگر مانند آمریکا نیز، آزمایش مقاومت فشاری بتن بر روی نمونه استوانه‌ای به ارتفاع ۳۰ سانتی‌متر و قطر ۱۵ سانتی‌متر انجام می‌گردد.

تبدیل مقاومت نمونه مکعبی به استوانه‌ای

در کشور عزیزمان، ایران، نیز مقاومت فشاری بتن بر حسب نمونه‌ی استوانه‌ای مد نظر می‌باشد اما آزمایش مقاومت فشاری بر روی نمونه مکعبی انجام گرفته و طبق بند ۹-۶-۱ مبحث نهم مقاومت فشاری نمونه مکعبی استاندارد به مقاومت فشاری نمونه استوانه‌ای تبدیل می‌گردد. (جداول ذیل)

تبدیل مقاومت نمونه مکعبی به استوانه‌ای

تبدیل مقاومت نمونه مکعبی به استوانه‌ای

که در آن :

r2/مقاومت فشاری نمونه مکعبی غیر ۲۰۰ =مقاومت فشاری نمونه مکعبی ۲۰۰ میلیمتری
r3/مقاومت فشاری نمونه نمونه مکعبی ۲۰۰=مقاومت فشاری نمونه استوانه‌ای استاندارد
r1/مقاومت فشاری نمونه استوانه‌ای غیر استاندارد=مقاومت فشاری نمونه استوانه‌ای استاندارد

برای تبدیل مقاومت نمونه مکعبی به استوانه‌ای لازم است بر حسب جداول بالا مقاومت فشاری بدست آمده برای نمونه مکعبی را ضربدر ضرایب مربوطه در جدول نماییم.

همچنین به عنوان یک راه میانبر به صورت تقریبی برای تبدیل مقاومت فشاری نمونه مکعبی بیشتر از ۲۵ مگاپاسکال به مقاومت فشاری نمونه استوانه‌ای، عدد بدست آمده برای نمونه مکعبی را منهای ۵ مگاپاسکال نمایید که البته همانطور که گفته شد دقیق نیست اما با تقریب خوبی جواب را مشخص می‌نماید.

ما در ناب‌سیویل نرم‌افزاری تحت برنامه اکسل تهیه نموده‌ایم که می‌تواند به صورت دقیق و طبق بند ۹-۶-۱ مبحث نهم این تبدیل مقاومت را انجام دهد که با قیمت فوق‌العاده ۱۰ هزار تومان می‌توانید آن را در پایین همین پست خریداری و دانلود نمایید. (لینک دانلود پس از خرید برای شما به نمایش در می‌آید)

در صورتی که می‌خواهید خروجی‌های این نرم‌افزار به صورت اتوماتیک وارد شیت‌های آزمایشگاهی شما بشود می‌توانید با آیدی تلگرام ما (@Y_Bagherzadeh) تماس حاصل نمایید تا راهنماییتان کنیم.

توضیحات استفاده از فایل اکسل :

در بندهای ۱ و ۲ و ۳ به ترتیب جرم نمونه مکعبی به کیلوگرم، ارتفاع دقیق نمونه پس از اندازه‌گیری با کولیس به سانتی‌متر (در صورت عدم اندازه‌گیری عدد ۱۵ سانتی‌متر را وارد نمایید) و نیروی شکست نمونه در زیر جک را وارد نموده و سایر موارد به صورت اتوماتیک محاسبه می‌شود.

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
قبلی «
بعدی »
یاسر باقرزاده

همیشه آرزو داشتم برای جمع‌آوری مطالب روز مهندسی عمران منبعی در اختیار همگان قرار دهم. آن آرزو اکنون ناب سیویل نام دارد!

 • twitter
 • instagram
 • telegram

۲ دیدگاه در حال حاضر

 1. Avatar

  با سلام من تبدیل نمونه مکعبی به استوانی بتن را خرید کردم ولی لینک دانلود برام نیومد و منتظر دانلود نرم افزار هستم

  • یاسر باقرزاده

   سلام. با تشکر از خرید شما.
   لینک دانلود بلافاصله پس از پرداخت برای شما به نمایش در می‌آید و همچنین به ایمیل شما نیز ارسال می‌گردد. اگر در ایمیلتان نبود پوشه اسپم را نیز چک کنید.
   البته ما نیز مجددا لینک دانلود را برایتان ارسال نمودیم.
   ناب سیویل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های اخیر

جدیدترین تصاویر

پروژه‌ها و دانلودها

شبکه‌های اجتماعی