تای بیم یا کلاف میانی چیست و چه کاربردی دارد؟

تای بیم

یکی از المان‌های بسیار مهم در سقف‌های تیرچه بلوک، کلاف میانی یا تای بیم ها هستند که عمود بر تیرچه‌ها قرار می‌گیرند. تای بیم ها را در کارگاه‌ها با نام‌های مختلفی می‌شناسند و آنها را کلاف میانی، کلاف عرضی، ژوئن، شناژ مخفی و ریپ نیز می‌نامند.

تای بیم یا کلاف میانی چیست

ناب‌سیویل؛ طبق مبحث ۹ مقررات ملی ساختمان در دهانه‌هایی با طول بیش از ۴ متر باید در فواصل ۲ متر از شناژ مخفی استفاده کنیم. وظیفه اصلی شناژ مخفی در سقف‌های تیرچه بلوک افزایش صلبیت سقف می‌باشد. از دیگر وظایف تای بیم ها جلوگیری از پیچش تیرچه‌ها، توزیع یکنواخت بار روی سقف تیرچه بلوک، کاهش لرزش سقف و تقویت دیافراگم افقی ساختمان می‌باشد. همچنین در محلهایی که بار منفرد وجود داشته باشد، کلاف میانی اجرا می‌شود.

تای بیم یا کلاف میانی چیست

تای بیم ها از یک میلگرد بالایی و یک میلگرد پایینی (معمولا میلگرد نمره ۱۴ یا‌ ۱۶ استفاده می‌کنند) تشکیل شده اند که به وسیله‌ی سنجاق‌هایی S شکل در فواصل ۵۰ سانتی‌متری این دو میلگرد به یکدیگر متصل شده‌اند. میلگرد بالایی روی تیر قطع می‌شود و میلگرد پایینی نیز به داخل تیر می‌رود. میلگرد بالایی کلاف میانی به زیر میلگرد بالایی تیرچه متصل می‌گردد و میلگرد پایینی آن نیز بر روی کف تیرچه می‌خوابد و سنجاق‌ها نیز میلگرد بالایی و پایینی را به یکدیگر متصل می‌نمایند.

تای بیم یا کلاف میانی چیست

Check دقت کنید که برخی مواقع کارگران برای راحتی کار خودشان میلگرد بالایی را از روی تیرچه‌ها عبور می‌دهند که اشتباه است. یک اشکال دیگر در اجرای تای بیم ها عدم استفاده از میلگرد S شکل در کلاف میانی است.

تای بیم یا کلاف میانی چیست

تای بیم یا کلاف میانی چیست

حداقل عرض تای بیم ها ۱۰ سانتی‌متر (برابر با عرض بتن پاشنه تیرچه) می‌باشد که باید با تنظیم بلوک‌های پلی استایرن این فاصله را ایجاد و رعایت نمود و ارتفاع آن برابر با ارتفاع سقف است.

به طور کلی برای اجرای کلاف میانی بهتر است از طرف تای بیم شروع به بلوک‌گذاری شود تا عرض آن در سرتاسر سقف به یک اندازه باشد و دارای اعوجاج نباشد.

تای بیم یا کلاف میانی چیست

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »
یاسر باقرزاده

همیشه آرزو داشتم برای جمع‌آوری مطالب روز مهندسی عمران منبعی در اختیار همگان قرار دهم. آن آرزو اکنون ناب سیویل نام دارد!

  • twitter
  • instagram
  • telegram

۱ دیدگاه در حال حاضر

  1. پینگ بک: میلگرد اوتکا (ادکا) چیست؟ تفاوت میلگرد اوتکا با میلگرد ممان منفی؟ - NabCivil

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های اخیر

جدیدترین تصاویر

پروژه‌ها و دانلودها

شبکه‌های اجتماعی