برش پانچ چیست؟ برای کنترل برش پانچ چه مواردی رعایت گردد؟

برش پانچ

برش پانچ نوعی شکست در دالهای بتن مسلح می‌باشد که به واسطه بارهای متمرکز ایجاد می‌گردد.

در دالهای تخت، برش پانچ در محل اتصال ستون‌ها به دال رخ می‌دهد. این شکست به علت نیروی برشی ایجاد می‌شود. بارهای تمرکزی ایجاد شده در یک مساحت کوچک در اطراف ستون و محل اتصال آن با دال باعث می‌شود که ستون، دال را سوراخ نموده و سقف بر ساکنین آوار گردد. این موضوع در دال‌های تخت که فاقد تیرهای میانی هستند، از حساسیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است.

برش پانچ در محل اتصال ستون به پی نیز ممکن است رخ بدهد به طوریکه وزن کل سازه روی یک ستون، باعث ایجاد نیروی متمرکز در ناحیه‌ی کوچکی از فنداسیون گردد.

برای کنترل برش پانچ چه مواردی رعایت گردد؟

برای کنترل این موارد می‌توان موارد زیر را رعایت نمود : ۱- از مقاومت بتن سازه اطمینان حاصل کرد. ۲- در صورت عدم اطمینان از مقاومت بتن سازه، باید مقدار آرماتورهای قرار داده شده در مقطع مناسب باشد. ۳- اگر هیچکدام از دو مورد قبلی تامین نگردد، باید مقطع مجدد طراحی شود.

برای طراحی مجدد می‌توان از مواردی از قبیل افزایش ضخامت دال و ابعاد ستون‌ها، اجرای کتیبه و سرستون استفاده نمود. رجوع به دیگر آیین‌نامه‌ها نیز ممکن است روش‌های دیگری را برای طراحی، مد نظر قرار دهد.

برش پانچ می‌تواند فاجعه‌بار باشد زیرا نشانه‌های مشخصی پیش از شکست در آن نمایان نمی‌شود. در دهه گذشته بلایای بسیاری به علت شکست ناشی از برش پانچ اتفاق افتاده است.

* نکته طراحی در برنامه SAFE : در SAFE گزینه‌ای وجود دارد که این مقدار را کنترل می‌نماید و باید این مورد در برنامه کنترل گردد که البته برنامه ایرادهایی هم در محاسبات دارد. همانطور که در متن نیز اشاره شد راه‌های برطرف کردن افزایش مقدار برش و بوجود آمدن ریسک برش پانچ این است که باید سطح تماس ستون با عنصر سطحی مانند دال یا فنداسیون را افزایش داد. بعنوان مثال ابعاد ستون و ضخامت دال را بیشتر نموده و یا کتیبه و سرستون اجرا کرد.

ناب سیویل : در صورتی که سوالات تخصصی‌تر و بیشتری دارید در کامنت‌ها بپرسید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »
یاسر باقرزاده

همیشه آرزو داشتم برای جمع‌آوری مطالب روز مهندسی عمران منبعی در اختیار همگان قرار دهم. آن آرزو اکنون ناب سیویل نام دارد!

  • twitter
  • instagram
  • telegram

۱ دیدگاه در حال حاضر

  1. پینگ بک: ستون کوتاه چیست و در کجا به وجود می‌آید؟ - ناب‌سیویل، مرجع اطلاعات مهندسی عمران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های اخیر

جدیدترین تصاویر

پروژه‌ها و دانلودها

شبکه‌های اجتماعی