چیزهایی که لازم است راجع به اضافه بنا بدانیم!

اضافه بنا

اضافه بنا یکی از تخلفات متداولی است که سازندگان در ساخت خانه‌های جدید مرتکب می‌شوند. اضافه بنا یا هر تخلف دیگری باعث می‌گردد شهرداری تا بررسی و رسیدگی به آن تخلف جلوی پیشرفت پروژه را بگیرد.

ناب‌سیویل؛ برای آنکه با تخلف اضافه بنا آشنا شوید لازم است ابتدا دو مفهوم «تراکم» و «سطح اشغال» را بدانید.

تراکم، به زبان ساده عبارت است از تعداد طبقاتی که یک نفر می‌تواند در زمین خودش بسازد. در واقع تراکم ساختمانی عبارت است از نسبت سطح زیر بنای ساختمان (سطح ناخالص طبقات) هر پلاک تقسیم بر کل مساحت زمین همان پلاک. معمولا درصد تراکم بالاتر از ۱۰۰% است. شهرداری برای مناطق مختلف شهر با توجه به میزان جمعیت، عرض خیابان و معیارهای دیگر این پارامتر را تعیین می‌کند.

سطح اشغال نیز به میزان درصدی که ملک در حال ساخت از فضای زمین اشغال کرده است می‌گویند. این سطح اشغال معمولا ۶۰% تعیین می‌گردد. البته قوانینی در رابطه با پیش‌آمدگی ها وجود دارد. از تاریخ ۹۸/۱۰/۲۳ سطح اشغال قابل احداث در محدوده مجاز پیشروی تا حداکثر ۷۰% بلامانع است.

عدم رعایت تراکم و سطح اشغال به عنوان تخلف اضافه بنا محسوب می‌گردد.

رعایت تراکم برای دریافت پایان کار ساختمان الزامی است و اگر شهرداری حین یا پس از پایان عملیات ساخت متوجه شود که سازنده تراکم منطقه را رعایت نکرده می‌تواند طبق قانون او را جریمه کند.

یکی دیگر از مراتب تخلف اضافه بنا که با برخورد قانونی شهرداری مواجه می‌گردد عدم رعایت سطح اشغال توسط مالک است.

اما جریمه اضافه بنا چیست؟

در قانون دو جریمه «قلع بنا یا جریمه مالی» برای تخلف اضافه بنا تعیین شده است.

در صورتی که بعد از رسیدگی به تخلف حکم به قلع بنا داده شود، شهرداری موظف است بخش‌های اضافه‌ای که ساخته شده (طبقه‌ بیشتر یا پیش‌آمدگی بیشتر) را تخریب کند. در این حالت پرداخت هزینه‌های تخریب بر عهده مالک است.

معمولا در شرایطی حکم به تخریب ساختمان داده می‌شود که ضرورتی در این زمینه وجود داشته باشد، به عنوان مثال سازنده اصلا اصول فنی یا بهداشتی و شهرسازی را رعایت نکرده باشد و سازه مذکور برای سرنشینانش خطر داشته باشد.

میزان جریمه نقدی نیز طبق قانون برای اراضی مسکونی حداقل یک دوم و حداکثر سه برابر ارزش معاملاتی برای هر متر مربع تخلف و برای اراضی تجاری و اداری حداقل دو برابر و حداکثر سه برابر ارزش معاملاتی برای هر متر مربع تخلف تعیین می‌شود.

کمیسیون ماده ۱۰۰، مسئول رسیدگی به تخلفات

بر اساس قانون شهرداری‌ها وظیفه رسیدگی به تخلفات مربوط به ساخت و ساز غیرقانونی بر عهده کمیسیونی به نام کمیسیون «ماده ۱۰۰» است.

کمیسیون ماده ۱۰۰ از این اعضا تشکیل می‌شود : «نماینده وزارت کشور به انتخاب وزیر کشور، یکی از قاضی‌های دادگستری به انتخاب وزیر دادگستری، نماینده شورای اسلامی شهر به انتخاب شورا و نماینده شهرداری که البته حق رای ندارد و برای دفاع از شکایت شهرداری در جلسات حضور خواهد داشت.»

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »
یاسر باقرزاده

همیشه آرزو داشتم برای جمع‌آوری مطالب روز مهندسی عمران منبعی در اختیار همگان قرار دهم. آن آرزو اکنون ناب سیویل نام دارد!

  • twitter
  • instagram
  • telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های اخیر

جدیدترین تصاویر

پروژه‌ها و دانلودها

شبکه‌های اجتماعی