اسلامپ چیست و نحوه انجام آزمایش اسلامپ به چه صورت است؟

اسلامپ معیاری برای ارزیابی میزان کارآیی و روانی بتن تازه است. روانی بتن، قابلیت بتن تازه مخلوط شده برای جریان یافتن است. کلمه کارایی به سهولت در ریختن، قابلیت تراکم، سهولت در پرداخت بتن و مقاومت در برابر جدا شدگی اطلاق می‌شود.

ناب‌سیویل؛ با هیچ آزمایشی نمی‌توان میزان کارایی بتن را به صورت مستقیم تعیین کرد، اما برخی از آزمایش‌ها به صورت غیر مستقیم و با تقریب میزان کارایی بتن را نشان می‌دهند که آزمایش اسلامپ یکی از این آزمایشات است.

وسایل مورد نیاز برای آزمایش اسلامپ :

قالب اسلامپ، صفحه زیر قالب، میله تراکم، خط‌کش فلزی، ماله و کمچه، بتونیر ۱۵۰ لیتری

قالب اسلامپ: یک قالب فلزی به شکل مخروط ناقص با قطر قاعده ۸ و قطر فوقانی ۴ و ارتفاع ۱۲ اینچ است. سطوح پایین و بالای قالب باید موازی باشد. قالب باید دارای دستگیره و جای پا باشد.

میله تراکم: یک میله فولادی به قطر ۱۶ میلی‌متر و طول ۶۰۰ میلی‌متر که نوک آن به شکل نیم‌کره با قطر ۱۶ میلی‌متر گرد شده است.

صفحه زیر قالب: صفحه‌ای به شکل مربع با ابعاد ۴۰ تا ۵۰ سانتی‌متر است. این صفحه می‌تواند فلزی، شیشه‌ای و یا بتن نفوذناپذیر باشد که نوع فلزی آن بهتر است.

 

اسلامپ

 

نحوه انجام آزمایش اسلامپ :

ابتدا نمونه بتن را به اندازه مناسبی انتخاب نمایید، سپس قالب اسلامپ را مرطوب نموده و روی صفحه، قرار دهید. پای خود را بر روی تکیه‌گاه‌های دو طرف قالب قرار دهید و نمونه‌ای از مخلوط را که نماینده تمام مخلوط باشد انتخاب کنید و آنرا در ۳ لایه درون قالب بریزید و هر لایه را با ۲۵ ضربه به وسیله میله تراکم بکوبید. ارتفاع هر لایه پس از تراکم باید تقریبا یک سوم ارتفاع قالب باشد.

برای لایه‌ی زیرین لازم است که میله را قدری به سمت داخل کج کرده و بعضی از ضربه‌ها را به طور مارپیچی از محیط به سمت مرکز وارد نمایید. در لایه‌ی زیرین ضربه‌ها باید تا عمق آن لایه نفوذ کنند و ۲ لایه‌ی دیگر را به ترتیبی متراکم کنید که ضربه‌ها اندکی در لایه قبلی نفوذ نماید.

قبل از متراکم ساختن لایه فوقانی باید قالب را به اندازه کافی از بتن پر نمود. چنانچه پس از متراکم ساختن لایه‌ی فوقانی سطح بتن پایین‌تر از لبه‌های قالب قرار گیرد مجددا مقداری بتن روی آن ریخته و سطح قالب را با میله توسط حرکات اره‌ای و غلطکی صاف کنید.

دستگیره‌های مخروط اسلامپ را بگیرید و آنرا به آرامی بالا بکشید. بالا کشیدن قالب باید ظرف ۵ تا ۱۰ ثانیه بدون اینکه حرکت جانبی یا چرخشی به قالب و بتن وارد شود انجام گیرد. سپس قالب را در کنار بتن قرار دهید و میله اسلامپ را بر روی آن بگذارید و اسلامپ را با محاسبه تفاضل ارتفاع قالب از بالاترین ارتفاع سطح بتن تعیین کنید. این مقدار باید با دقت نزدیک به ۵ میلی‌متر محاسبه گردد.

 

اندازه‌گیری اسلامپ

چنانچه پس از برداشتن قالب، بتن درهم فروریخته و یا از یک طرف بریزد باید از نتیجه آزمایش صرف‌نظر کرده و نسبت به انجام آزمایش مجدد با استفاده از بخش دیگری از نمونه بتن اقدام کرد. اگر دوباره چنین وضعیتی اتفاق افتاد، نتیجه می‌گیریم که بتن از حالت خمیری و چسبندگی لازم برای انجام آزمایش اسلامپ برخوردار نیست.

 

انواع اسلامپ

* نکته : این آزمایش برای بتن‌هایی استفاده می‌شود که حداکثر قطر سنگ دانه های مصرف شده در آن از ۴۰ میلی متر بیشتر نباشد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
بعدی »
یاسر باقرزاده

همیشه آرزو داشتم برای جمع‌آوری مطالب روز مهندسی عمران منبعی در اختیار همگان قرار دهم. آن آرزو اکنون ناب سیویل نام دارد!

  • twitter
  • instagram
  • telegram

۲ دیدگاه در حال حاضر

  1. پینگ بک: سقف اینتل دک چیست و چه مزایایی دارد؟ + توضیح کامل و تصاویر - Nabcivil.ir
  2. پینگ بک: آب انداختگی بتن چیست و چه راههایی برای جلوگیری از آن وجود دارد؟ - Nabcivil.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های اخیر

جدیدترین تصاویر

پروژه‌ها و دانلودها

شبکه‌های اجتماعی