• صفحه خانگی
 • >
 • مقالات
 • >
 • مواردی که ناظرین، قبل از ارجاع کار نظارت و امضای قرارداد باید به آن توجه کنند.

مواردی که ناظرین، قبل از ارجاع کار نظارت و امضای قرارداد باید به آن توجه کنند.

ارجاع کار نظارت

در این مطلب از وبسایت مرجع تخصصی اطلاعات مهندسی عمران، ناب سیویل؛ به مواردی که ناظرین، از ارجاع کار نظارت تا امضای قرارداد نظارت و دادن برگه سبز باید به آن توجه کنند، می‌پردازیم.

در مطالب گذشته به رویه قضایی در حوادث ریزش گود پرداخته بودیم و موارد مربوط به مهندسین ناظر را نیز در آن بیان کردیم که مورد توجه شما قرار گرفته بود. اما حالا به نکاتی مهمی می‌پردازیم که مهندسین ناظر باید در مرحله ارجاع کار نظارت تا امضا قرارداد با مالک یا سازنده به آن توجه ویژه کنند :

۱- حتماً قبل از تایید کار نظارت ارجاع شده از ملک بازدید کنید و وضعیت ملک، محل و پلاک‌ها و ساختمان‌های مجاور را بررسی کنید و اگر حس می‌کنید که حریف نظارت این ساختمان نیستید، کار نظارت ارجاع شده را رد کنید. توجه کنید که کار نظارت از حساسیت بالایی برخوردار است پس بر اساس توانایی‌ها و تجربه خود اقدام به انتخاب نمایید.

۲- بعد از تایید کار ارجاع شده، شماره شما برای مالک با پیامک فرستاده می‌شود، پس خودتان به مالک زنگ نزده و منتظر تماس از طرف او باشید. در اولین تماس سعی کنید اطلاعاتی از قبیل عمق گودبرداری، نوع اسکلت، کاربری ساختمان و … را سوال کرده و در پایان با او در یک دفترخانه اسناد رسمی نزدیک محل سکونت خود قرار بگذارید.

پس خودتان به مالک زنگ نزده و منتظر تماس از طرف او باشید.

مدارک مورد نیاز در افترخانه اسناد رسمی برای ارجاع کار نظارت

ناظر : اصل پروانه اشتغال به کار مهندسی، کارت ملی و شناسنامه، برگ سبز تعهد نظارت، قرارداد نظارت (۲ سری)، مهر نظام مهندسی

مالک یا سازنده : اصل سند ملک، کارت ملی و شناسنامه، اصل وکالت‌نامه از سایر مالکین (در صورت نیاز)، چک لیست‌های دفتر خدمات

توجه : کلیه هزینه‌های دفتر خدمات را مالک یا سازنده باید بپردازد.

نکات مهم در زمان امضای قرارداد نظارت

۱- سعی کنید خودتان قرارداد نظارت را تهیه کنید و اجازه ندهید مالک آن را بیاورد، بعضی اوقات شیطنت‌هایی در بندهای قرارداد دیده شده است.

۲- اول مالک را مجاب کنید که قرارداد را امضا کند و بعد برگ سبز تعهد نظارت را به او بدهید.

۳- فردی که با او قرارداد نظارت می‌بندید را به خوبی احراز هویت کنید، بارها دیده شده افرادی که در ساختمان هیچ‌کاره بودند با ناظر قرارداد نظارت بستند و ناظر متوجه نشده است!

پس متصدی دفترخانه به قرارداد نظارت کاری ندارد و خودتان باید در این مورد دقت کنید.

۴- فقط برگه سبز تعهد نظارت و برگه کنترل فنی اعلام عوارض که دفتر خدمات به مالک می‌دهد باید توسط دفترخانه گواهی امضا بشود، پس متصدی دفترخانه به قرارداد نظارت کاری ندارد و خودتان باید در این مورد دقت کنید.

مدارک ارجاع کار نظارت

۵- در پایان مدارک فوق را برای خود جمع‌آوری کنید که مهم‌ترین آن یک نسخه از قرارداد نظارت به همراه امضاء و اثر انگشت مالک زیر کلیه صفحات است.

نکات مهم در حین مهر و امضاء چک‌لیست‌های دفتر فنی

قبل از صدور جواز، مالک با کوهی از چک‌لیست‌ها به ناظر مراجعه کرده و می‌گوید، شهرداری گفته همه را ناظر باید مهر و امضا کند! اول اینکه به هیچ وجه چک لیستی را که آیتم‌هایش پر نشده، مهر و امضاء نکنید! دومین نکته هم اینکه زیر کل مهر و امضاء ها جمله‌ی رویت شد را بنویسید تا بار مسئولیت شما کمتر شود.

نحوه انصراف از کار نظارت قبل از امضای قرارداد نظارت با مالک یا سازنده ساختمان

اگر حس می‌کنید که در همین ابتدای کار با مالک مشکل دارید و یا در آینده با او به مشکل می‌خورید، قرارداد نظارت و برگه سبز تعهد نظارت را با او امضاء نکرده و با مراجعه به سازمان نظام مهندسی خیلی راحت از کار انصراف دهید، در این صورت فقط ۱۵ روز از صف ارجاع کار نظارت محروم می‌شوید، ولی امتیاز منفی برای شما نخواهد داشت!

** یک نکته مهم : مالک یا سازنده بعد از ثبت قرارداد نظارت در دفتر خدمات ۲ ماه فرصت دارد تا جواز را از شهرداری بگیرد، بعد از انقضای این تاریخ ناظر می‌تواند با مراجعه به نظام مهندسی از کار انصراف دهد و ۲۵ درصد مبلغ کل نظارت را دریافت کند.

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
قبلی «
بعدی »
یاسر باقرزاده

همیشه آرزو داشتم برای جمع‌آوری مطالب روز مهندسی عمران منبعی در اختیار همگان قرار دهم. آن آرزو اکنون ناب سیویل نام دارد!

 • twitter
 • instagram
 • telegram

۱ دیدگاه در حال حاضر

 1. پینگ بک: امضای برگه سبز پایان کار به هنگام تخلف یا خطایی که با جان انسان در ارتباط است - NabCivil

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های اخیر

جدیدترین تصاویر

پروژه‌ها و دانلودها

شبکه‌های اجتماعی