• صفحه خانگی
 • >
 • اخبار
 • >
 • اصلاح بخشنامه‌های نظام مهندسی در رابطه با اجرای طرح شناسنامه فنی و ملکی

اصلاح بخشنامه‌های نظام مهندسی در رابطه با اجرای طرح شناسنامه فنی و ملکی

شناسنامه فنی و ملکی

«هنوز بعد از گذشت دو سال بخشنامه‌ها و آیین‌نامه‌ها دارای کمبود و یا نواقصی است که باعث شده شناسنامه فنی و ملکی ساختمان همچنان مغفول بماند.» رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با بیان این مطالب گفت: قانون نظام مهندسی به ویژه بخش‌نامه‌های آن نیاز به اصلاح دارد که باید اجرایی شود.

به گزارش ناب‌سیویل،‌ سعیدیان رئیس سازمان نظام مهندسی استان تهران با بیان اینکه هم اکنون شناسنامه فنی و ملکی ساختمان از سال گذشته در ساختمان‌های بالای دوهزار متر صادر می‌شود، عنوان کرد: سازمان نظام مهندسی تمایل بسیار زیادی برای اجرای طرح شناسنامه فنی و ملکی ساختمان دارد اما حلقه‌های تاثیرگذار در اجرای این شناسنامه حضور پررنگی ندارند و همین موضوع باعث شده که نتوانیم این طرح را در در متراژهای پایین‌تر اجرا کنیم.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران توضیح داد: برای اجرایی شدن شناسنامه فنی و ملکی باید همه حلقه‌ها و همچنین مجری صاحب صلاحیت وجود داشته باشد اما به نظر می‌رسد که شهرداری‌ها و وزارت راه و شهرسازی برای داشتن مجری صاحب صلاحیت تمایل چندانی ندارد و اجرای آن را در دستور کار خود قرار نداده است.

سعیدیان یادآور شد: ساختمان‌ها برای با کیفیت ساخته شدن و همچنین مقاومت بالا باید دارای مجری صاحب صلاحیت باشد و مجری صاحب صلاحیت باید با فعالیت و نظارت دقیق خود بتوانند شناسنامه فنی و ملکی ساختمان را هم به مرحله اجرایی شدن برساند.

او توضیح داد: سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران اقدامات گسترده‌ای را در جهت جذب مهندس مجری صاحب صلاحیت انجام داده اما متاسفانه وجود و حضور این مجری در بخشنامه‌ها مغفول مانده و همین موضوع باعث شده که در مراحل مختلف نتوانیم این طرح را به مرحله اجرایی شدن برسانیم.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران به مشکلات موجود در بخشنامه‌ها و آیین‌نامه‌ها هم اشاره کرد و گفت: هنوز بعد از گذشت دو سال بخشنامه‌ها و آیین‌نامه‌ها دارای کمبود و یا نواقصی است که باعث شده شناسنامه فنی و ملکی ساختمان همچنان مغفول بماند و به مرحله اجرایی نرسد.

سعیدیان با اشاره به اینکه قانون نظام مهندسی ساختمان باید توسط وزارت راه و شهرسازی اصلاح شود ادامه داد: این بخشنامه توسط دیوان رد شده است و باعث شده که برخی از دستورالعمل‌ها را دیوان اشکال بگیرد بنابراین در این زمینه باید وزارت راه و شهرسازی اقدام به اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان کند.

او اظهار کرد: متاسفانه در این حوزه هنوز بعد از گذشت چندین سال وزارت راه و شهرسازی نتوانسته است اقدامات لازم را انجام دهد که نتیجه آن در حوزه های مختلف مشخص است.

سعیدیان تصریح کرد: مجری صاحب صلاحیت که باید در دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌ها دیده شود توسط وزارت راه و شهرسازی به فراموشی سپرده شده و به نظر می‌رسد که تمایلی برای اجرایی شدن آن نداشته باشد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با بیان اینکه اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان در دستور کار مجلس است گفت: این قانون نیاز به اصلاحاتی دارد که باید امسال توسط اعضای کمیسیون عمران مجلس و همچنین وزارت راه و شهرسازی انجام شود.

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
قبلی «
بعدی »
یاسر باقرزاده

همیشه آرزو داشتم برای جمع‌آوری مطالب روز مهندسی عمران منبعی در اختیار همگان قرار دهم. آن آرزو اکنون ناب سیویل نام دارد!

 • twitter
 • instagram
 • telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های اخیر

جدیدترین تصاویر

پروژه‌ها و دانلودها

شبکه‌های اجتماعی