آموزش تحلیل سد خاکی به کمک نرم‌افزار پلکسیس (PLAXIS)

فایل آموزش تحلیل سد خاکی به کمک نرم‌افزار پلکسیس (PLAXIS 2D)

در این مطلب از وبسایت ناب‌سیویل با فایل آموزش تحلیل سد خاکی به کمک نرم‌افزار پلکسیس (PLAXIS 2D) با شما هستیم. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید!

به علت وجود دره‌های گسله در کشور ما و همچنین نیاز مبرم و رو به افزایش کشور به آب برای صنعت، کشاورزی، شرب و غیره، یکی از بهترین و اقتصادی‌ترین راهها استفاده از سد خاکی برای ذخیره و نگهداری آب در پشت این سدها می‌باشد. امروزه مهندسین این مرز و بوم توانسته‌اند با موفقیت سدهای بزرگی مثل سد کرخه ، سد دز و… را اجرا و به بهره‌برداری برسانند.

برای تحلیل سدهای خاکی می‌توان از نرم‌افزارهای مختلفی بهره برد که یکی از بهترین نرم‌افزارها برای تحلیل و آنالیز ویژگی‌های سد خاکی نرم‌افزار المان محدود PLAXIS می‌باشد.

پلکسیس (PLAXIS) نرم‌افزاری المان محدود و پیشرفته برای تحلیل تغییر شکلها و پایداری‌ها می‌باشد و در پروژه‌های مهندسی ژئوتکنیک کاربرد دارد. معمولاً در مسائل مهم ژئوتکنیک، یک مدل رفتاری پیشرفته برای مدلسازی رفتار غیرخطی و وابسته به زمان خاکها بسته به هدف مورد نظر، لازم است.

با این نرم‌افزار می‌توان خاکبرداری و خاکریزی مرحله‌ای با شرایط بارگذاری و شرایط مرزی مختلف را با استفاده از المانهای مثلثی ۶ گره‌ای و ۱۵ گره‌ای مدل‌سازی نمود.

اولین ویرایش نرم‌افزار PLAXIS به منظور آنالیز سدهای خاکی احداث شده بر روی خاکهای نرم در قسمتهای کم ارتفاع و پست کشور هلند و به سفارش مدیریت منابع آب این کشور در دانشگاه صنعتی Delft در سال ۱۹۸۷ تهیه و سپس در سال ۱۹۹۳ قابلیتهای آن گسترش داده شده که توسط موسسه Center for Civil Engineering Research and Codes نیز مورد تأئید و پشتیبانی قرار گرفته است.

در این نرم‌افزار مدلهای رفتاری موهر-کلمب، مدل سخت‌شوندگی هذلولی، مدل نرم‌شوندگی (مدل Cam-Clay) و مدل نرم‌شوندگی خزشی قابل بکارگیری است، همچنین با این نرم افزار می‌توان فرایند ساخت و حفاری را توسط فعال کردن و غیر فعال کردن المانها در مرحله محاسبات مدل کرد. نمونه‌ای از کاربرد این قابلیت، انجام آنالیز لایه به لایه در پایداری شیبها، سدها و تونلها می‌باشد.

در فایل آموزشی مورد نظر آموزش تحلیل سد خاکی به کمک نرم‌افزار پلکسیس به طور کامل و مرحله به مرحله همراه با شکل و بصورت مطالعه موردی (سد جامیشان) همراه با فایل‌های تحلیل شده و مقاله بصورت فایل ورد و فایل AutoCad سد جامیشان و سایر فایلها ارائه شده است.

سد مخزنی جامیشان در ۵ کیلومتری سنقر در استان کرمانشاه و بر روی رودخانه جامیشان احداث شده است. این سد یک سد خاکی ناحیه بندی شده با هسته رسی به ارتفاع ۵۲ متر و بدنه سد به ارتفاع ۵۸ متر از پی و ۵۳ متر از بستر و طول تاج ۲۷۷٫۶ متر می‌باشد که قابلیت تنظیم سالانه ۶۲٫۸ میلیون متر مکعب آب را دارد. اهداف کلی از طراحی این سد، تامین آب زراعی ۶۶۶۶ هکتار از اراضی کشاورزی میان‌راهان، کمک به تامین آب اراضی چم‌چمال و کنترل سیلاب است.

شما می‌توانید این فایل فوق‌العاده آموزشی را که بصورت یک پروژه برای شما ارائه شده است با قیمت استثنایی فقط ۳۹ هزار تومان تهیه و استفاده کنید!

آموزش دانلود پس از خرید :

راهنمای دانلود فایلهای خریداری شده از ناب سیویل

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبلی «
بعدی »
یاسر باقرزاده

همیشه آرزو داشتم برای جمع‌آوری مطالب روز مهندسی عمران منبعی در اختیار همگان قرار دهم. آن آرزو اکنون ناب سیویل نام دارد!

  • twitter
  • instagram
  • telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های اخیر

جدیدترین تصاویر

پروژه‌ها و دانلودها

شبکه‌های اجتماعی